Pravlastí kávy je oblast Etiopie, kde se podle historických pramenů požívala káva už v 1. století př.n.l. Kávovníkové stromy tu rostly divoce a obyvatelé patrně poznali jejich účinky při žvýkání těchto plodů. Většina rostlinných léčiv se tu před použitím pražila a tak se i tímto způsobem upražila kávová zrna, protože i káva byla zpočátku považována za lék a užívala se při žaludečních obtížích. Teprve později se z ní začal vařit nápoj, který se pil pouze pro povzbuzující účinky.
Původ slova
Slovo káva pochází ze starověkého arabského Kahwah nebo Kahweh, co doslova znamená povzbuzující, sílu anebo vzrušení. Z jemenského přístavu s názvem Mokka se káva prostřednictvím obchodníků začala šířit obchodními stezkami do vnitrozemí a také do ostatních oblastí světa.
Zakládání plantáží
O původu kávy a následném objevu jejích blahodárných účinků existuje nepřeberné množství historek a legend. Jasné je pouze to, že původní oblastí kávovníku je Etiopie, na jejímž území rostou divoké kávovníkové keře dodnes. Kávovník pochází z provincie s názvem Kaffa. Je prokázáno, že už v dávných dobách domorodí obyvatelé v této oblasti znali účinky kávovníku i kávových zrn povzbuzující tělo i duši. Z počátku žvýkali tuhou dužninu. Pražení kávy však přišlo až daleko později. Gabriel Mathieu de Clieu pečuje o první kávovník při převozu na Martinik.
Legendy vypráví o tom, jakými cestami se dostala káva z Etiopie do Jemenu a nakonec i do celého světa. Podle některých zdrojů se o to zasloužily karavany a také kočovníci, kteří procházeli územím Etiopie a vozili s sebou kávu jak pro svoji potřebu, tak i pro obchod. Káva se svážela též do přístavního města Mocha (Mokka), a odkud se distribuovala do celého světa.
Další příběh vypráví, že si Arabové tajemství kávy bedlivě střežili a tajili před ostatním světem. Až koncem 15. století se začala káva hojněji pěstovat a začala se šířit po světě, kde si po rozpačitých začátcích pomalu získávala oblibu. Prostřednictvím obchodníků si káva našla cestu nejprve do Benátek a poté i do ostatních částí starého kontinentu.
Káva se začala hojněji pěstovat a šířit po světě až na přelomu 15. a 16. století z dnešního Jemenu, tehdejší Arábie. Do té doby tajemství kávy Arabové úspěšně tajili, a to až do počátku 16. století, kdy vojenská výprava přivezla tureckou kávu z Egypta do Cařihradu (v roce 1517). Odtud se zvyk pití kávy postupně rozšířil i do ostatních evropských zemí. Zřejmě nejúspěšnějšími šiřiteli byli Holanďané, kteří zakládali kávové plantáže v Asii - na ostrově Cejlon, v Indii a na Jávě. Naopak Francouzi přivezli kávu přes Atlantik do Mexika, Brazílie a dále i do Austrálie. V oblastech Jižní Ameriky se pěstování kávy natolik ujalo a rozšířilo, že se tyto země staly světovými kávovými velmocemi. O další rozšíření kávovníku do ostatních oblastí světa se následně nejvíce zasadili Angličané a Španělé, kteří zavedli pěstování kávy ve svých koloniích.
První kavárny
První kavárny vznikaly ve velkých přístavních městech, Benátkách, Marseille, Amsterodamu, Londýně a Hamburku. Do konce 17. století se podávání kávy v kavárnách výrazně rozšířilo i do vnitrozemí a stalo se běžným téměř ve všech zemích Evropy. První pražská kavárna byla otevřena roku 1714 pod malostranskou Mosteckou věží a provozoval ji Arab, Georgius Hatalah z Damašku, zvaný Jiří Theodat.
Historická data
1000 - vznik prvních kávových plantáží v Arábii
1453 – káva dovezena do Turecka
1475 – otevření první kavárny v Istanbulu
1585 – káva dovezena do Indie
1600 – 1615 – káva je poprvé dovezena do Evropy prostřednictvím benátských kupců
1645 – otevření první kavárny v Benátkách
1650 – anglický Oxford se pyšní svým prvním „Coffee Housem“
1654 – v Marseille otevřena první tamější kavárna
1658 – Holanďané vezou první kávové lístky na Cejlon (Srí Lanka)
1679 – v Hamburgu vzniká první německá kavárna
1686 – Vídeň má svou první kavárnu
1690 – Holanďané dovezli kávovník do Indonésie, na Jávu a Sumatru
1714 – otevření první pražské kavárny v domě U Zlatého hada. Kavárníkem byl cizinec Georgius Deodatus Damascenus. Otevřel i druhou kavárnu v domě U Tří pštrosů, u Karlova mostu.
1720 – Florian Francesconi otevírá Caffé Florian na náměstí Svatého Marka v Benátkách
1727 – Portugalci dovezli kávovník do Brazílie
1730 – Angličané zakládají kávové plantáže na Jamajce
1799 – kávovník dovezen Španěly do Kolumbie
1878 – káva se rozpíná po celém africkém kontinentu